Trubci

Trubci jsou včelí samci. Ve včelstvech žijí jen v letních měsících, zpravidla od května do konce července. Rodí se z neoplozených vajíček nakladených do trubčích buněk. Mezi včelami poznáme trubce snadno. Trubec, stejně jako matka, je větší než dělnice. Má zavalitější tělo, 20-25 mm dlouhé, o hmotnosti 200-260 mg, kulovitou hlavu s velkýma složenýma očima, nemá ani jed, ani žihadlo. Ve včelstvu se trubci nezúčastňují žádné činnosti, většinu času tráví nečinně na plástech, ve skupinkách s jinými trubci. Úlohu trubců zatím dopodrobna neznáme, jisté je že včelstvo s trubci je živější a dokonaleji zahřívá plod.

Jejich jediným posláním je oplodnit mladé matky na trubčích shromaždi- štích. To jsou preferovaná místa ve vzduchu o průměru 50-200 m, kde se trubci shromažďují. Zde čeká až tisíc trubců na přílet jedné matky, kterou poznají podle pachu. Páření probíhá v prosluněném ovzduší za letu. Trubci sledují matku často ve výšce až přes 15 m a spáří se jen ti nejlepší letci. Tím je však jejich život naplněn, trubec po spáření umírá.

Za normálních okolností žije ve včelstvu 300-600 trubců. V prvních dnech po vylíhnutí krmí trubce mladušky, starší trubci se živí sami medem. To již vyletují z úlů jednak na prolety, jednak po osmém dni i na snubní lety na shromaždiště trubců. Na snubní lety vyletuje trubec denně 3-5 krát a vrací se do úlu naplnit medný váček medem. (Med je energetickou potravou pro let.) Vyletující trubci nejsou věrni svému včelstvu jako dělnice, zaletují i do cizích včelstev. Můžou se dožít až 6 týdnů.

Trubci spotřebují mnoho zásob, což vědí i včely. V červenci, nebo v srpnu, když se začne projevovat nedostatek snůšky, začnou dělnice trubce z úlů vyhazovat. Matka přestane klást neoplozená vajíčka do trubčích buněk. Dělnice trubce agresivně napadají na plástech, na česně i před ním, takže nakonec hynou hladem i chladem mimo úl.



(Použité zdroje: Včelaření jako hobby - I.Diemerová, Včelařství - V.Veselý a kolektiv)


Zpět