Skladování medu

Pravidla pro správné skladování medu jsou obdobná pro skladování ve velkém i v malém množství. V domácnosti je dobré přechovávat zásobu medu v menších obalech, menší sklenice se ztuhlým medem můžeme ztekucovat postupně. Máme-li však med např. v pětikilovém balení, musíme rozehřát celou sklenici najednou, ale asi ji nestačíme spotřebovat, než med opět ztuhne. Opakované rozehřívání medu nesvědčí.
Med je nutné skladovat v těsně uzavřeném obalu, aby nepřijímal vlhkost ze vzduchu. Neměl by být na světle a v obalu, který s medem nějak reaguje. Vyhovující obal je tedy sklo, potravinářské plasty, plechovky potažené potravinářským lakem, nerezové a hliníkové nádoby.

Nejdůležitější podmínkou pro dlouhodobé skladování medu je správná teplota. Všechny biochemické reakce probíhají tím pomaleji, čím je teplota nižší. Při teplotě skladování pod 12 °C kvalita medu nevybočí z normy ani za několik let. Skladování medu při teplotách pod bodem mrazu jeho kvalitu nepoškodí. Máme-li med v mrazničce, zpomalíme tím jeho krystalizaci.




(Použité zdroje: Včelí produkty mýtů zbavené - D.Titěra; Získávání včelích produktů - O.Veverka, J.Pražák)


Zpět