Dělnice

Dělnice tvoří ve včelstvu nejpočetnější skupinu. Určují ráz včelstva, protože včelstvo je svou existencí závislé na jejich činnosti. Vznikají z oplozených vajíček stejně jako matky, ale kvalita potravy v prvních dnech larválního vývoje určuje, že se z nich stanou samičky s nedokonale vyvinutými vaječníky. Dělnice tedy nejsou přizpůsobeny k páření s trubci, a proto nemohou být nikdy oplodněny. Jsou velké 12-14 mm a jejich hmotnost bývá kolem 100 mg. Na vrcholu svého vývoje mají včelstva kolem 50 000 až 60 000 dělnic.

Mezi dělnicemi rozlišujeme mladušky a létavky. Mladušky vykonávají všechny práce v úlu. Zahřívají plod, udržují potřebnou vlhkost v úlu, vylučují vosk, stavějí nové plásty, čistí starší plásty, krmí plod, matku i mladé trubce, čistí je, střeží bezpečnost včelstva a brání jej, hlídkují na česně. V dlouhém řetězci si předávají nektar přinesený létavkami a postupně jej zpracovávají v med. Také dbají o čistotu úlu, tmelí škvíry a trhliny. Starší létavky vykonávají práce mimo úl. Vyletují z úlu a přinášejí do něj nektar, vodu, rouskovaný pyl a pryskyřičnatý tmel - propolis. Za nepříznivého počasí, nebo v nočních hodinách, kdy přebývají v úlu, se podílejí i na některých pracích. Větrají, odpařují vodu ze zásob medu, střeží česno, nebo čistí dno úlů.

Včely se dožívají různého věku. Dělnice žijí na jaře a v létě, kdy je včelstvo v plné činnosti, 6-8 týdnů, v zimním odbobí, kdy je ve včelstvu převaha dlouhověkých včel, se dělnice dožívají 7-9 měsíců. Dlouhověké včely jsou anatomicky a fyziologicky lépe připravené překonat dlouhé a nepříznivé období chladu. Podstata dlouhověkosti není dosud dokonale prozkoumána.



(Použité zdroje: Včelaření jako hobby - I.Diemerová, Včelařství - V.Veselý a kolektiv)


Zpět